Polecamy

NAJSŁYNNIEJSZE POWIEŚCI AGATHY CHRISTIE W KOMIKSIE

Z okazji przypadającej w 2020 roku setnej rocznicy publikacji pierwszej powieści Agaty Christie (Tajemniczej historii w Styles) wydawnictwo Egmont prezentuje komiksowe adaptacje jej pięciu kryminałów: Morderstwo w Orient Expressie, Noc w bibliotece, Tajemniczy przeciwnik, Śmierć na Nilu oraz Tajemnicza historia w Styles.

 Morderstwo w Orient Expressie to jedna z dwóch powieści Agaty Christie (obok I nie było już nikogo), które odniosły największy sukces. Orient Express – luksusowy pociąg pasażerski jadący ze Stambułu do Calais – zatrzymuje się w szczerym polu z powodu zaspy śnieżnej, uniemożliwiającej mu dalszą jazdę. Tej samej nocy jeden z pasażerów zostaje brutalnie zamordowany – dwunastoma ciosami sztyletu. Jadący pociągiem Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo, które doprowadzi go do zdumiewającego rozwiązania zagadki.W Nocy w bibliotece Miss Marple prowadzi – na prośbę swojej przyjaciółki Dorothy Bantry – śledztwo dotyczące zabójstwa dwóch młodych dziewcząt, z których jedna została znaleziona rano w bibliotece państwa Bantry. Kierując się życiowym doświadczeniem, zawierającym się w dewizie „Natura ludzka jest wszędzie taka sama”, starsza dama na własną rękę szuka sprawcy, ku utrapieniu, ale i zdumieniu lokalnej policji.Tommy Beresford i Prudence Cowley znają się od dzieciństwa. Rozdzieleni przez wojnę, spotykają się ponownie w trudnych powojennych czasach i postanawiają założyć spółkę detektywistyczną. Starając się odnaleźć zaginioną po katastrofie morskiej Jane Fish, wplątują się w międzynarodową aferę szpiegowską i muszą stawić czoło organizacji przestępczej kierowanej przez Tajemniczego przeciwnika znanego jako Pan Brown. Dzięki sprytowi i fantazji udaje im się przezwyciężyć liczne przeciwności, umknąć przed niebezpieczeństwem i doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.Komiks na podstawie pierwszej powieści Agaty Christie, publikowany w setną rocznicę jej wydania! Z powodu rany otrzymanej w czasie wojny kapitan Hastings zostaje zwolniony ze służby i przyjeżdża do Styles, rodzinnej rezydencji swojego przyjaciela z dzieciństwa, Johna. Tam dochodzi do tajemniczej śmierci pani domu, macochy Johna. Na scenę po raz pierwszy w historii wkracza mały Belg z sumiastym wąsem - Herkules Poirot, były belgijski inspektor policji, uchodźca wojenny. Wspólnie z Hastingsem rozpoczynają śledztwo, pełne niespodzianek i zwrotów akcji, które zbudowało legendę największego detektywa na świecie. Scenariusz komiksu Tajemnicza historia w Styles napisał Jean-Françoise Vivier, francuski scenarzysta przez wiele lat związany z wydawnictwami Dargaud i Lombard, miłośnik komiksów historycznych. Autorem rysunków jest Romuald Gleyse, współautor m.in. The Beatles in Comics.

 

 

Tym razem Herkules Poirot musi rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa, do którego doszło na statku odbywającym wycieczkę po Nilu. Od strzału w głowę zginęła młoda, bogata Amerykanka Linnet Ridgeway, od niedawna będąca żoną Simona Doyle'a. Okazuje się, że każdy z pasażerów mógł mieć motyw, by ją zabić. Autorem scenariusza albumu Śmierć na Nilu jest Isabelle Bottier, francuska scenarzystka, pisząca m.in. scenariusze seriali animowanych i sitcomów dla francuskiej telewizji, a także powieści i komiksy (Cassandra, Les enfants du Bayou). Za rysunki odpowiada Callixte, rysownik i kolorysta, od lat współpracujący z wydawnictwem Paquet.

 

 

 

„Za jedną z najbardziej intrygujących rzeczy w życiu uważam to, że bierzemy udział w czymś, czego zupełnie nie rozumiemy”.
Agata Christie, Autobiografia


Agata Christie (Agatha Mary Clarissa Miller) urodziła się 15 września 1890 r. w Torquay w hrabstwie Devon w dość zamożnej rodzinie należącej do brytyjskiej klasy średniej. Miała dwoje starszego rodzeństwa – Madge i Monty`ego. Od dzieciństwa obdarzona była bogatą wyobraźnią i lubiła opowiadać różne wymyślone przez siebie historie. Czytać nauczyła się samodzielnie w wieku 5 lat, wbrew woli matki, która uważała, że dzieci powinny się uczyć czytać po ukończeniu 8 roku życia i od tego czasu domagała się kupowania jej książek na wszelkie okazje. Początkowo uczyła się w domu – lekcji udzielali jej rodzice, potem wynajęci nauczyciele. Dopiero jako nastolatka zaczęła uczęszczać na pensje oraz pobierać lekcje śpiewu i gry na fortepianie. Wróżono jej nawet karierę muzyczną, jednak była zbyt nieśmiała, by występować publicznie.

Gdy miała 11 lat zmarł jej ojciec, pojawiły się też problemy materialne. Na szczęście udało się je przezwyciężyć, dzięki czemu Agata mogła pobierać nauki w kilku pensjach dla panien, m.in. w Paryżu. W tym czasie pisała już wiersze i krótkie opowiadania. W 1910 r. wraz z matką wyjechała na kilka miesięcy do Kairu. Po powrocie, na balu u znajomych poznała lotnika Archibalda Christie. Dwa lata później, w grudniu 1914 r., para wzięła ślub. W czasie wojny Archie służył w lotnictwie we Francji, Agata natomiast ochotniczo pracowała w szpitalu wojskowym – najpierw jako pielęgniarka, a następnie, po zdaniu specjalnych egzaminów, w przyszpitalnej aptece. To tam miała okazję zapoznać się z różnego rodzaju truciznami, co bardzo się jej przydało w karierze pisarskiej.

Po zakończeniu wojny małżonkowie zamieszkali w Londynie. Archibald pracował w Ministerstwie Lotnictwa, potem jako finansista w City, a Agata zajęła się pisaniem. W 1919 r. urodziła się ich jedyna córka, Rosalind.

W 1922 r. państwo Christie wyjechali w podróż po Imperium Brytyjskim, by promować Wystawę Imperium Brytyjskiego, która miała odbyć się w 1924 r. Po powrocie z podróży małżeństwo zaczęło przeżywać kryzys, zmarła także matka Agaty. Prawdopodobnie właśnie kłopoty małżeńskie i smutek po śmierci matki były przyczyną 10-dniowego zniknięcia i załamania nerwowego Agaty Christie w grudniu 1926 r. Była już wówczas znaną pisarką i jej zniknięcie wywołało niemałą sensację.

Małżeństwo z Archibaldem Christie zakończyło się w 1928 r. Po rozwodzie Agata najpierw wyjechała z córką na Wyspy Kanaryjskie, a następnie wybrała się w samotną podróż Orient Expressem na Bliski Wschód, m.in. do Ur, gdzie Brytyjczycy prowadzili wykopaliska archeologiczne. Zaprzyjaźniła się tam z parą archeologów, którzy zaprosili ją na wyprawę również w następnym roku. Poznała wówczas młodszego o 14 lat archeologa Maxa Mallowana, który wkrótce został jej drugim mężem. Wraz z nim w kolejnych latach wielokrotnie wyjeżdżała na ekspedycje naukowe, pomagając opisywać i fotografując znaleziska archeologiczne, a także zbierając pomysły na kolejne powieści.

W 1938 r. państwo Mallowan zakupili posiadłość Greenway w Devonie, gdzie spędzali czas pomiędzy wyjazdami i gdzie wieczorami Agata czytała bliskim urywki swoich powieści, chcąc poznać reakcje czytelników.

W czasie II wojny światowej Max Mallowan przebywał w Kairze, gdzie pracował jako tłumacz, natomiast Agata zgłosiła się jako ochotniczka do pomocy w aptece w szpitalu uniwersyteckim w Londynie. W 1943 r. urodził się jedyny wnuk Agaty Christie – Mathew Prichard.

Po zakończeniu wojny Christie wiodła spokojne życie, ciesząc się zdobytym uznaniem i pisząc co najmniej jedną powieść rocznie. W tym czasie zajęła się również tworzeniem sztuk teatralnych, a także – na życzenie królowej matki – napisała słuchowisko radiowe Trzy ślepe myszki.

W 1971 r. w uznaniu zasług dla literatury brytyjskiej Agata Christie otrzymała z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego.

Po raz ostatni Agata Christie pojawiła się publicznie na premierze ekranizacji Morderstwa w Orient Expressie w 1974 r. Według jej opinii była to dobra adaptacja z jednym zastrzeżeniem – wąsy Poirota nie wyglądały wystarczająco luksusowo...

Dame Agata Christie, Lady Mallowan, zmarła 12 stycznia 1976 r. w Wallingford i tam też została pochowana.„Pomysły przychodzą mi do głowy w najdziwniejszych chwilach – kiedy idę ulicą albo przymierzam kapelusze. Po prostu nagle pojawia się doskonały pomysł na książkę”.
Agata Christie, Autobiografia


Agata Christie jest autorką 66 powieści kryminalnych, 14 zbiorów opowiadań, 6 powieści obyczajowych (pod pseudonimem Mary Westmacott), kilku sztuk scenicznych, a także wielu wierszy.

Swoją pierwszą powieść, Tajemniczą historię w Styles, Agatha Christie napisała w 1916 r. z... nudów i aby wygrać zakład z siostrą o to, że potrafi napisać książkę detektywistyczną. Jednak na publikację musiała czekać prawie 5 lat. Przyjął ją dopiero czwarty wydawca, zawierając jednocześnie z autorką umowę na napisanie kolejnych 5 powieści. Książka ukazała się w 1920 r. w wydawnictwie The Bodley Head.

Tak narodził się najbardziej znany detektyw na świecie, mały jajogłowy Belg z napomadowanymi wąsami  – Herkules Poirot. Wkrótce po nim pojawili się Tommy i Tuppence (Tajemniczy przeciwnik, 1922) oraz druga najsłynniejsza postać wymyślona przez Christie – „detektyw z herbaciarni”, bardzo dociekliwa i znająca ludzką naturę panna Jane Marple (Morderstwo na plebanii, 1930). Oprócz nich bohaterami kryminalnych historii Agaty Christie są: Ariadna Oliver – autorka powieści kryminalnych, wielka miłośniczka jabłek, występująca w kilku powieściach obok Herkulesa Poirot (Tajemnica Bladego Konia); Parker Pyne – sam siebie nazywający lekarzem dusz (Parker Pyne na tropie) oraz Harley Quin – tajemnicza postać, pojawiająca się znikąd, aby pomóc w rozwiązaniu trudnych zagadek kryminalnych (Tajemniczy Pan Quin).

Pisząc powieści, autorka wykorzystywała doświadczenia z pracy w aptece (trucizny!) oraz ze swoich licznych podróży (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu, Morderstwo w Mezopotamii). W latach trzydziestych Christie pisała 2-3 książki rocznie, okazało się to jednak nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie podatki. Dlatego też później poprzestawała na jednej książce rocznie. W czasie II wojny powstała jej jedyna nacechowana patriotycznie antyhitlerowska powieść N czy M.

Akcja większości książek Agaty Christie toczy się w zamkniętych pomieszczeniach. Nieliczne dzieją się na zewnątrz, zazwyczaj w egzotycznych miejscach. Bohaterami są zazwyczaj ludzie dość zamożni, a czytelnik otrzymuje dość informacji, aby móc samodzielnie znaleźć rozwiązanie zagadki.

Będąc u szczytu kariery, Christie napisała dwie powieści z dwojgiem swoich najbardziej znanych bohaterów – z zastrzeżeniem, że książki mają się ukazać dopiero po jej śmierci. Opisywały ostatnie zagadki rozwiązane przez Poirota i pannę Marple. W Kurtynie belgijski detektyw zostaje uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swojej autobiografii autorka – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa wróciła do swojego domu w St. Mary Mead.

Powieści Agaty Christie zostały przetłumaczone na dziesiątki języków i wydane w ponad 2 miliardach egzemplarzy na całym świecie (większą sprzedaż osiągnęła tylko Biblia i dzieła Szekspira). Jej sztuka pt. Pułapka na myszy jest najdłużej utrzymującym się na scenie tytułem na świecie – premiera odbyła się w 1952 r. i jest grana do dziś! Wiele powieści i opowiadań jej autorstwa zostało zekranizowanych, niektóre wielokrotnie (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington), na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Najbardziej znaną i popularną powieścią Agaty Christie jest Morderstwo w Orient Expressie, które zostało przetłumaczone na ponad 30 języków.