Aktualności

HEROSI DC ODRODZENIE: NASTOLETNI TYTANI

07-11-2017

Liga Sprawiedliwości to istni bogowie w trykotach, mierzący się z największymi zagrożeniami, mimo to nie oni są najwspanialszą drużyną w uniwersum DC. Palma pierwszeństwa należy się Nastoletnim Tytanom. Liga to przede wszystkim zespół jednostek, kompania braci jednocząca się przeciwko złu. Z kolei Tytani to grupa przyjaciół, która po prostu lubi spędzać ze sobą czas. Są jak rodzina, a w ich przygodach to relacje stoją na pierwszym planie.

Pomocnicy ikon DC po raz pierwszy zebrali się w 1964 roku w „The Brave and the Bold” #54. Za sprawą Boba Haneya i Bruno Premianiego, młodociani bohaterowie Robin (Dick Grayson), Aqualad i Kid Flash (Wally West) połączyli siły przeciwko Mr Twisterowi. W #60 do trójki chłopców dołączyła Wonder Girl (Donna Troy) i tak narodzili się Nastoletni Tytani (Teen Titans). Wkrótce szeregi zasilili kolejni członkowie, a ich perypetiom poświęcono własny miesięcznik. Na spektakularny sukces przyszło poczekać do 1980 roku. Wtedy to scenarzysta Marv Wolfman i rysownik George Pérez zaprezentowali światu "The New Teen Titans" serię, która swego czasu na listach sprzedaży prześcignęła „Uncanny X-Men” Chrisa Claremonta. Do Robina, Wonder Girl i Kid Flasha dołączyli Changeling (późniejszy Beast Boy) i zupełnie nowe postacie: Cyborg, kosmitka Starfire i córka demona Raven. Pod okiem legendarnego duetu twórców, nastoletni herosi dorobili się własnej galerii łotrów, wśród której znajdują się: Deathstroke, Trigon, Brother Blood, Doctor Light, drużyna Fearsome Five i organizacja H.I.V.E. W przyszłym roku, w ramach „Wielkiej Kolekcji Komiksów DC” ukaże się najsłynniejsza historia z trwającej aż szesnaście lat (!) serii, zatytułowana „New Teen Titans: Kontrakt Judasza.” Uwspółcześnioną adaptację tej opowieści przedstawia animacja „Młodzi Tytani: Zdradziecki pakt".

Do 1996 roku większość postaci zdążyła dorosnąć, czego koronnym przykładem był Dick Grayson, który porzucił tożsamość Robina i został Nightwingiem. Pomimo, że ich drogi się rozeszły, rozłąka nigdy nie trwała długo. „Raz Tytan, na zawsze Tytan” („Once a Titan, always a Titan”) – jak głosi maksyma zespołu. Postacie łączyły siły, czy to w Outsiders, czy - porzuciwszy już przedrostek „nastoletni”  - w Tytanach (Titans), najczęściej pod wodzą Graysona.

W 2003 roku, Geoff Johns wziął postacie z serii „Young Justice” Petera Davida i uczynił z nich nowy skład w pisanym przez siebie miesięczniku „Teen Titans.” W roli lidera podobnie znalazł się Robin – tym razem Tim Drake. Prócz niego, w bestsellerowej serii występowali: nowa Wonder Girl, Bart Allen/Impulse (który potem został nowym Kid Flashem), klon Supermana - Superboy oraz starzy znajomi czyli Cyborg, Beast Boy, Starfire i Raven. Po odejściu Johnsa seria nie osiągnęła już nigdy skali dawnej  popularności. Ta tendencja została scementowana w „Nowym DC Comics” („New 52”). Przez pięć lat „Teen Titans” pióra Scotta Lobdella było uznawane za najgorszą serię w całej wydawniczej inicjatywie, powodując odpływ starych fanów i nie będąc w stanie zatrzymać przy sobie nowych czytelników. Ku uciesze fanów, „Odrodzenie” objęło także ten zespół i to w aż dwóch odsłonach.

W USA ukazuje się „Titans” Dana Abnetta (obecnego scenarzysty „Aquamana”), gdzie możemy śledzić dalsze losy Wally’ego Westa (z „Uniwersum DC: Odrodzenie”) i jego dorosłych kompanów dowodzonych przez Nightwinga. Seria stawia na kluczowe motywy znane z ery Wolfmana i Péreza: rodzinę i przyjaźń. Nowe życie w „Nastoletnich Tytanów” tchnął zaś Benjamin Percy (pisze również „Green Arrow”). Samozwańczym przywódcą jest w tej serii obecny Robin/Damian Wayne (występujący również w „Super Sons”), syn Batmana i Tali Al Ghul, wnuk złoczyńcy Ra’s Al Ghula. Do swojego zespołu wybrał Raven/Rachel Roth, Starfire/Koriand'r, Beast Boya/Gartha Logana i Kid Flasha. Ten ostatni to „ten drugi” Wally West (z „New 52”). Możemy go również zobaczyć na łamach „Flasha”, gdzie w pewnym momencie spotka swojego imiennika. Obie serie z Tytanami, wraz z komiksem „Deathstroke”, zaliczą w ramach „Odrodzenia” crossover, którego konsekwencje będą widoczne we wszystkich trzech seriach.

Polscy fani znający seriale animowane „Młodzi Tytani,” „Młodzi Tytani: Akcja!” i „Liga Młodych” będą wreszcie mieli okazję przekonać się na kartach komiksu, w rodzimym języku, w czym leży prawdziwa siła tej drużyny.

ZOBACZ TEŻ:
HEROSI DC ODRODZENIE: NIGHTWING
HEROSI DC ODRODZENIE: AQUAMAN

HEROSI DC ODRODZENIE: GREEN LATERN

 

lista aktualności