Aktualności

HEROSI DC ODRODZENIE: AQUAMAN

26-10-2017

Postać Aquamana zadebiutowała na kartach „More Fun Comics” #73 w 1941 roku. Mort Weisinger i Paul Norris przedstawili czytelnikom bohatera rozdartego pomiędzy dwoma światami – tym nad i pod powierzchnią wody. Aquaman, a właściwie Arthur Curry, był synem królowej Atlantydy Atlanny i człowieka, latarnika morskiego Thomasa Curry, który wychowywał go samotnie. Przeznaczeniem Arthura było władać największym królestwem na Ziemi – wodami zajmującymi 70% jej powierzchni.

Mimo tego, że był on jednym z założycieli Ligi Sprawiedliwości (co można zobaczyć w albumach Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Rok Pierwszy lub Liga Sprawiedliwości: Początek), Aquaman przez lata funkcjonował jako obiekt żartów i „ulubiony bohater nikogo”. Serial animowany Super Friends z lat siedemdziesiątych sprawił, że szersza publika kojarzyła go tylko z tego, że rozmawia z rybami, co jest nieprawdą. Jak twierdzi sam Aquaman, ryby nie są dość inteligentne, by nawiązać z nimi konwersację. Arthur potrafi za to komunikować się z nimi telepatycznie i kontrolować przeróżne morskie stworzenia. Prócz tego posiada ponadprzeciętną siłę, szybkość, wytrzymałość, rozwinięte zmysły i - co oczywiste - oddycha pod wodą.

Scenarzysta Peter David w latach dziewięćdziesiątych pchnął Aquamana w typowy dla tej dekady ekstremalny klimat. Arthur zapuścił wówczas długie włosy i brodę, a charakterystyczną pomarańczową koszulę zastąpiła gladiatorska zbroja. Ówczesny wizerunek był niewątpliwie inspiracją przy tworzeniu wersji aktorskiej w wykonaniu Jasona Momoy. Komiksowy Arthur mógł się ponadto poszczycić harpunem w miejsce utraconej dłoni.

ZOBACZ TEŻ:

HEROSI DC ODRODZENIE: NASTOLETNI TYTANI
HEROSI DC ODRODZENIE: AQUAMAN

HEROSI DC ODRODZENIE: GREEN LATERN


Należyty szacunek odzyskał stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. Geoff Johns w raptem dwudziestu paru zeszytach wywindował Aquamana na należne mu miejsce w panteonie herosów DC. Johns dopisał rozdział do przeszłości herosa, w którym ten dowodził grupą zwaną Others. Scenarzysta rozbudował również historię Reliktów Atlantydy, do których zalicza się trójząb Neptuna - potężny, magiczny artefakt używany przez Arthura. Polski czytelnik mógł zapoznać się z wycinkiem prac Johnsa nad solową serią z Aquamanem w crossoverze z „Ligą Sprawiedliwości” zatytułowanym Tron Atlantydy.

Atlantyda, prócz swej rozległej powierzchni charakteryzuje się długą historią i bogatą, przepełnioną magią mitologią. Dzieje podwodnej cywilizacji opisał Peter David w klasycznym The Atlantis Chronicles.

Jednym z najzacieklejszych wrogów Arthura jest jego przyrodni brat Orm, znany również jako Ocean Master. Ich konflikt doprowadził niemalże do zatopienia Stanów Zjednoczonych we wspomnianym Tronie Atlantydy.

Pierwsze miejsce w galerii łotrów Arthura zajmuje jednak zwykły śmiertelnik – David Hyde/Czarna Manta. Przed laty Hyde próbował okraść latarnię Thomasa Curry, który w szoku doznał ataku serca. Przyspieszyło to i tak już postępującą chorobę, o której nie wiedział jego syn. Nieświadomy i zaślepiony gniewem Arthur ruszył w pogoń za Hydem i przez pomyłkę pozbawił życia jego ojca. Odtąd Manta żyje jedynie zemstą. Złoczyńca, prócz Aquamana zaliczy istotny występ w drugim tomie Nastoletnich Tytanów.

Nieodłącznym elementem świata Aquamana jest jego ukochana Mera, potomkini grupy Atlantydów przed wiekami wygnanych do - służącego za kolonię karną - wymiaru Xebel. Mera była szkolona do zabicia władcy Atlantydy, jednak uczucie jakim zapałała do Arthura okazało się silniejsze. Na przestrzeni ostatnich lat wyrosła ona na silną, kobiecą postać, a jej akwatyczne moce zdają się dalece przewyższać te, jakimi dysponują inni Atlantydzi. Mera jest królową godną Atlantydy i nie cierpi, gdy ktoś zwraca się do niej per Aquawoman.

Aquaman jest nie tylko władcą, ale też dowódcą militarnym wielkiej armii Atlantydy. Gdyby chciał, mógłby bez problemu zatopić świat na powierzchni, którym tak gardzą jego podwładni. On sam usilnie dąży do pokoju i komunikacji pomiędzy obydwoma miejscami, które nazywa domem. Zasiadający na tronie podwodnego królestwa bohater nie musi zginać kolan przed nikim.

ZOBACZ TEŻ:

HEROSI DC ODRODZENIE: GREEN LATERN

HEROSI DC ODRODZENIE: NASTOLETNI TYTANI
HEROSI DC ODRODZENIE: NIGHTWING
 

lista aktualności