Aktualności

ZWYCIĘZCY KONKURSU IM. JANUSZA CHRISTY NA KOMIKS DLA DZIECI

05-03-2014

Jury Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy w składzie:
 

  • Grzegorz Kasdepke
  • Tomasz Kołodziejczak – przewodniczący
  • Tomasz Leśniak
  • Wojciech Wawszczyk
  • Agnieszka Wielądek
     


obradujące w dn. 12.02.2014, nagrodziło następujące prace:

MIEJSCE PIERWSZE

Izabela Dudzik za komiks „Dorosłość”

MIEJSCE DRUGIE EX AEQUO

January Misiak za komiks „Wszystko będzie dobrze”
Łukasz Piotrkowicz, Krzysztof Budziejewski i Katarzyna Urbaniak za komiks „Rysiek i Królik”


MIEJSCE TRZECIE EX AEQUO

Przemysław Surma i Jakub Syty za komiks „Kubatu”
Michał Chojnacki i Jakub Grochola za komiks „Skarb”


SPECJALNE WYRÓŻNIENIE ZA KOMIKS „W DUCHU JANUSZA CHRISTY”

Maciej Kur i Piotr Bednarczyk za komiks „Lil i Put”

 

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 4 marca 2014 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W uroczystości wzięła udział wnuczka wybitnego autora polskiego komiksu - Paulina Christa.

 

Izabela Dudzik, zdobywczyni pierwszego miejsca, studentka II roku projektowania graficznego na ASP w Katowicach: Mój komiks jest o niechcianej dorosłości, o powolnym godzeniu się z tym, że człowiek dorasta. Główną bohaterką jest dziewczynka w wieku ok. siedmiu lat.

Przewodniczący jury Tomasz Kołodziejczak: Wszystkie nagrodzone w swoich kategoriach komiksy są bardzo ciekawe. Jedne są bardziej humorystyczne, inne - bardziej obyczajowe czy baśniowe. Zwycięski komiks wydawał nam się w harmonijny sposób łączyć warstwę plastyczną i piękne rysunki z prostą, ale niegłupią, opowieścią o dojrzewaniu. Autorka jest utalentowaną młodą graficzką.
Celem zorganizowanego przez Wydawnictwo Egmont wraz z patronami konkursu - oprócz podtrzymywania pamięci o jego patronie Januszu Chriście - jest też upowszechnianie komiksu wśród młodych czytelników. W Polsce komiks dziecięcy nie ma dziś najmocniejszej pozycji, nie wydaje się ich tak dużo jak np. we Francji czy we Włoszech. Nasz konkurs to pomysł na nadrobienie tego braku i wypełnienie dziury na rynku wydawniczym.

 
Biogramy laureatów

 

Dorosłość


Izabela Dudzik - urodzona w 1992 roku na Śląsku. Studentka drugiego roku projektowania graficznego na ASP
w Katowicach. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych dyplomem z grafiki warsztatowej. Obecnie dopiero rozwijająca się w środowisku twórczym ilustratorka. Zajmuje się głównie ilustracją i komiksem. Nie posiada jeszcze w swoim dorobku wydanej książki. Jej prace można zobaczyć na stronach: dewizka.tumblr.com oraz dewizka.blogspot.com 

 

 

Wszytko będzie dobrze

 

January Nestor Misiak - urodzony w Szczecinie. Ukończył poznańską ASP. Komiksy publikował m.in. we francuskim magazynie "MOCOCO", słoweńskim "Stripburku" i czeskim "AGRH". W 2012 Kultura Gniewu opublikowała jego debiutancki komiks pt. "Siedem tygodni". Obecnie pracuje jako malarz i rysownik w nagrodzonej Oscarem za film "Piotruś i wilk" wytwórni Breakthrufilms.

 

 

Rysiek i Królik

 

Łukasz Piotrkowicz (scenarzysta) - Finansista z wieloletnim doświadczeniem w bazgraniu po zeszytach. Od 2011 zaczął swoją przygodę z rysunkiem i komiksami. Inspirują go kreatywni twórcy animacji m.in. Don Hertzfeldt i PendletonWard. Obecnie stwierdził, że inni mogą rysować za niego i próbuje swoich sił w pisaniu komiksowych scenariuszy. 

 

Krzysztof Budziejewski (rysownik) - Urodził się w 1984 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest historykiem, ale w 2011 roku powiedział dość nudnemu życiu i postanowił, że spełni swoje dziecięce marzenia i zostanie rysownikiem komiksów. Jego ulubieni artyści to Kevin Nowlan, Klaus Janson oraz Bernie Wrightson. 

 

Katarzyna Urbaniak (kolorystka) - Urodzona w 1986r. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się głównie Grafiką komputerową, malarstwem i wszelaką ilustracją. 

 

 

Skarb

 

Michał Chojnacki - Rocznik 1984. Humanista dyplomowany, scenarzysta-amator, literat przygodny, kinoman niezmordowany, psiarz. Urodzony, wychowany, wykształcony i zamieszkany w Katowicach. W wolnych chwilach projektuje gry planszowe, w które nikt nie chce grać i pisze komiksy, których nikt nie chce czytać. Poważnie rozważa wygraną w Totka. 

 

Jakub Grochola - urodzony w 1992 roku. Absolwent krakowskiego Liceum Plastycznego. Laureat wielu konkursów (m.in. II miejsce w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim). Od 2011 roku jeden z redaktorów komiksowego zina Mydło. Prowadzi bloga www.sounfunny.tumblr.com 

 

 

Kubatu

 

Przemysław Surma -  Rocznik 1977. Ilustrator, scenarzysta i rysownik komiksowy. Autor albumu "Hmmarlowe i niedole Julitty" (wyd. Kultura Gniewu 2009) i wielu krótkich historii publikowanych w magazynach i antologiach. Wykonuje również ilustracje do książek i podręczników szkolnych. Mieszka z żoną i córeczką pod Lublinem. 

 

Jakub Syty - urodzony w 1982r.  nauczyciel akademicki z Lublina, na KUL wykłada m.in. komiks jako medium komunikacji. Miłośnik i krytyk historii obrazkowych. Tłumacz komiksów z języka francuskiego. Prowadzi tematycznego bloga Thorgalverse (www.thorgalverse.blogspot.com). Autor serii pasków komiksowych "Sztućce", scenarzysta cyklu shortów komiksowych "Perpetuum Mobile". 

 

 

Lil i Put

 

Maciej Kur - Z wykształcenia scenarzysta, obecnie studiuje na warszawskiej ASP animację. Zajmuje się produkcją i reżyserią filmów dokumentalnych, pisze scenariusze do seriali animowanych (polskich jak i zagranicznych) oraz do gier komputerowych. Pisał recenzje komiksów i filmów dla różnych portali (m.in. K-zet). Miłośnik komiksu i animacji klasycznej, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.  

 

Piotr Bednarczyk - Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustrator książek dla dzieci, concept artysta, w porywach malarz. Od małego kajtka miłośnik i twórca komiksu, wielki fan twórczości Janusza Christy.
Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. Debiutował w 1957 r. krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 r. w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 r. publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo.

Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - "Kajtek i Koko w kosmosie", składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazało się w postaci wydań książkowych w latach 90. W 1972 r. Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - słowiańskich wojów kasztelana Mirmiła - Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiks Christy był PRL-owskim przebojem rynkowym.

Komiksy Christy "Bajki dla dorosłych", "Gucek i Roch", "Pan Paparura" ukazywały się w magazynie komiksowym "Relax". Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska "Polbida" narysowana w roku 1993. Później Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Rysownik zmarł 15 listopada 2008 r. w Sopocie. 

lista aktualności