Yans: agent specjalny"

YANS: AGENT SPECJALNY

Yans, a właściwie Hans, bo tak brzmi w oryginale imię tego bohatera, znany jest polskiemu czytelnikowi już od kilkunastu lat. Seria ta pojawiła się w naszym kraju dzięki czasopismu "Komiks-Fantastyka", które opublikowało 5 odcinków, potem pałeczkę przejął po nim "Świat Komiksu", drukując tom szósty, zatytułowany "Planeta Czarów".

Centralnym punktem, wokół którego rozgrywa się akcja tego komiksu, jest Miasto - ostatnia ludzka kolonia na Ziemi. Żyją w nim niedobitki wszystkich ziemskich ras, które ocalały po wyniszczającej wojnie. Miasto otoczone jest Strefą, dawnym polem bitew, zamieszkałym przez zmutowane zwierzęta i ludzi drugiej kategorii, tzw. Pozamiestnych, którzy nie chcą lub z różnych powodów nie mogą poddać się rozkazom władców Miasta.

Główny bohater komiksu, Yans, jest historykiem, a jednocześnie agentem specjalnym Miasta, któremu powierza się misje mające na celu naprawę błędów popełnionych w przeszłości. Bohaterowie opowieści mogą podróżować w czasie.

Dwunastoodcinkowa jak na razie opowieść o agencie specjalnym to dowód na niewyczerpaną fantazję autora scenariusza - Andre-Paula Duchateau. Scenarzysta dość swobodnie potraktował Układ Słoneczny, w którym oprócz Ziemi umieścił nieznane planety, niespotykane rasy, przedziwne, zmutowane zwierzęta, rośliny i krajobrazy.

Jednak trzeba przyznać artyście, że potrafi zaskoczyć czytelnika ciekawymi zwrotami akcji. Na przykład świetlne miasto - Eden, do którego Miasto wysyła w nagrodę wszystkich wybrańców, jest jednocześnie Czarna Górą - będąca miejscem zesłania skazańców. Duchateau potrafi skazać bohaterów komiksu na wyrafinowane tortury. A to po wydaniu wyroku śmierci na starą kobietę przywraca jej młodość na ostatnie chwile życia, to znowu otacza Yansa klonami jego ukochanej, Orchidei, dręcząc go niepewnością, która jest prawdziwa.

W nowszych odcinkach serii na plan pierwszy Duchateau wysuwa córkę Yansa i Orchidei - Mahonię. To ona staje się główna bohaterką wielu perypetii, często cennym zakładnikiem w rozgrywkach między Miastem a jego wrogami. Bo Yansowi dane będzie poznać w końcu gorzki smak władzy, która sprowadzi na niego i jego rodzinę mnóstwo nieszczęść. Czy uda mu się pokonać wszystkie przeciwności losu i ocalić Miasto oraz swoich najbliższych? Odpowiedź na to pytanie poznacie już wkrótce.

Niewątpliwie na fakt, że scenariusze do wszystkich części "Yansa" są tak zagadkowe i zaskakujące, miała wpływ fascynacja scenarzysty historiami kryminalnymi. Duchateau jest prawdziwym profesjonalistą, jeśli chodzi o konstruowanie akcji tego typu opowieści. W wieku piętnastu lat opublikował swoją pierwszą książkę o tej tematyce. To był zaledwie początek długiej serii, która uczyniła go szybko znanym i cenionym powieściopisarzem.

Duchateau przy serii "Yans" współpracował z dwoma polskimi rysownikami: Grzegorzem Rosińskim i Zbigniewem Kasprzakiem. Rosiński rysował tomy 1-4, a Kasprzak od tomu 6, zaś album 5 stworzyli wspólnie. Prace nad następnymi odcinkami Yansa nie ustają, bo mimo upływu lat seria cieszy się niesłabnącym powodzeniem.


Ksenia Chamerska ("Świat Komiksu" 21, luty 2001)

drukuj