Metabaron i jego przodkowie

Kim jest Metabaron? Uosobieniem wojny, niepokonanym, bezlitosnym, ale i honorowym żołnierzem, którego zdolności militarne oraz możliwości technologiczne przerastają siłę armii największych imperiów wszechświata. Metabaron to jedna z głównych postaci słynnego cyklu komiksowego "Incal" - epickiej sagi, rozmachem przywodzącej na myśl największe dokonania filmowej i literackiej fantastyki. Metabaron należy do "drużyny Incala", której zadaniem jest wspieranie mimowolnego "strażnika Incala" - niezbyt rozgarniętego prywatnego detektywa klasy "R", Johna Difoola, dla którego zadanie ochrony mistycznego ni to przedmiotu, ni to istoty przed największymi potęgami świata wydaje się zdecydowanie za duże. Metabaron nie miał w opowieści o Incalu zbyt wielu szans na zademonstrowanie pełni swych możliwości. Nic więc dziwnego, że twórca sagi o Incalu - "metascenarzysta" komiksowy Alexandro Jodorowsky - zdecydował się na poświęcenie postaci Metabarona osobnego serialu.

Jodorowsky, znany ze swej scenopisarskiej płodności, której efektami potrafi obdzielić połowę czołówki grafików komiksu francuskiego, skorzystał z okazji, jaką było rozpoczęcie współpracy ze świetnym argentyńskim rysownikiem, Juanem Gimenezem. Początkowo serial o Metabaronie miał być rozwinięciem sekwencji, która nie weszła do "Incala", opowiadającej o spotkaniu Metabarona z boginią Animah - jego wielką, nieprzemijającą miłością. Jednak serial rozwinął się w dość nieoczekiwanym kierunku, przybierając formę sagi rodowej, pokazującej dzieje kasty Metabaronów od jej powstania aż do czasów "Incala". Jodorowsky wyszedł z założenia, że ukształtowanie się istoty o tak wyspecjalizowanych zdolnościach jak Metabaron nie mogło być wynikiem nawet najbardziej wyczerpującego treningu; potrzebny był do tego morderczy wysiłek wielu pokoleń, podporządkowujących własne ambicje i pragnienia nakazom rodowym.

Serial odznacza się specyficzną konstrukcją narracyjną: klamrą jest tu współczesność Metabarona i sytuacja, gdy w Metabunkrze - niezdobytej siedzibie superwojownika - dwa służące mu roboty, Lothar i Tonto, opowieściami skracają sobie czas oczekiwania na powrót pana. Wpływa to na rytm i charakter narracji, przerywanej co i raz kłótniami robotów, ich codziennymi zajęciami czy wydarzeniami zewnętrznymi. Lothar i Tonto w swych czysto ludzkich reakcjach, jak ciekawość, gniew czy emocjonalna nadpobudliwość przypominają parę blaszanych bohaterów sagi "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa. Wnoszą do pełnych patosu komiksów niezbędną przeciwwagę humorystyczną. Ale głównym składnikiem opowieści są niesamowite, tragiczne losy kolejnych przodków Metabarona. Jodorowsky okazał się mistrzem w komplikowaniu życia swoim bohaterom, piętrząc przed każdym z nich niewyobrażalne przeszkody, których skala z pokolenia na pokolenie rośnie do kolejnej potęgi. Znakiem rozpoznawczym serii są otwarte zakończenia kolejnych epizodów, sugerujących zupełną niemożność dalszego istnienia rodu - i pomysłowe, nieraz wręcz karkołomne rozwiązania tych problemów. Scenarzysta prowadzi nas przez korowód ludzkich (a właściwie aż "nieludzkich") tragedii, których bohaterowie stawiani są stale przed koniecznością dokonywania skrajnych wyborów. A wszystko to rozgrywa się na tle epickich wydarzeń, w których wojenne umiejętności kolejnych członków rodu odgrywają pierwszorzędną rolę. Jodorowsky wykorzystał znaną z całej twórczości Gimeneza maestrię w kreowaniu zapierających dech w piersiach, sugestywnych wizji fantastycznych światów, budowli i sprzętów.

Dzięki połączonym umiejętnościom obu twórców, saga o Metabaronach stała się klasycznym przykładem widowiskowej space opery, z jaką niewiele komiksów może się równać. Serial, zapoczątkowany w 1992 roku, liczy obecnie siedem epizodów z ośmiu planowanych. Doczekał się już dodatkowego albumu specjalnego i adaptacji w postaci gry fabularnej. W planach jest także "nowelizacja", czyli przygotowanie serii książek. Jako jeden z niewielu powstałych w Europie komiksów, cykl o Metabaronach z powodzeniem podbija też rynek amerykański, gdzie publikowany jest w formie 32-stronicowych zeszytów.

Inne serie Jodorowsky'ego, związane ze światem Metabaronów i publikowane w ramach Klubu Świata Komiksu:

  • "Incal"
  • "Technokapłani"
  • "Megalex"

Wojciech Birek ("Świat Komiksu" 28, lipiec 2001)

drukuj