Debiut w KŚK

Jeżeli jesteś młodym twórcą komiksowym i chciałbyś wydać swój komiks w Klubie Świata Komiksu, zapoznaj się z poniższymi wymaganiami.

ZASADY PRZYJMOWANIA PRAC KOMIKSOWYCH

JAK PRZYGOTOWYWAĆ PROPOZYCJE KOMIKSOWE DLA KŚK:
Uwaga, nowi, młodzi autorzy komiksów!
Poniższe informacje precyzyjnie określają, w jaki sposób przygotowywać propozycje wydawnicze. Prosimy o ich przestrzeganie, gdyż prace przygotowane niezgodnie z wymaganym przez nas standardem nie będą czytane ani oglądane.

FORMAT PRACY:

 1. Propozycja komiksowa powinna zawierać od 8 do 10 SKOŃCZONYCH (czyli rysunki + tekst wpisany w dymki) plansz komiksowych oraz krótki, 1-2-stronicowy, opis pozostałej części komiksu (akcja, postaci, świat).
 2. Do propozycji może być także dołączone krótkie portfolio (kilka stron), zawierające szkice głównych postaci, lokacji, okładek itp.
 3. Przyjmujemy zarówno propozycje czarno-białe, jak i kolorowe.
 4. Prosimy NIE przysyłać ORYGINAŁÓW, tylko dobrej jakości wydruki lub kopie ksero w formacie od A5 do A4.
 5. Nie odsyłamy nadesłanych prac. Prosimy NIE załączać do nich kopert zwrotnych, znaczków itp.
 6. Poszczególne strony portfolio powinny być ponumerowane, całość połączona (np. zszyta).
 7. Każda praca musi być (na odwrocie pierwszej strony portfolio) wyraźnie podpisana przez autora (autorów): imię i nazwisko, e-mail i telefon kontaktowy.
 8. Komiksy należy przesyłać na adres wydawnictwa Egmont, z wyraźnym dopiskiem: KLUB ŚWIATA KOMIKSU – PROPOZYCJA WYDAWNICZA.
 9. NIE oceniamy prac w innym formacie niż przedstawiony powyżej.

KILKA UWAG PRAKTYCZNYCH

 1. Tworzenie komiksów, tak jak każdej innej formy sztuki, wymaga opanowania warsztatu. Trzeba umieć pisać scenariusze i rysować. Jeśli sami widzicie w swoich pracach elementarne błędy warsztatowe, jeśli wiecie, że dopiero uczycie się rysować lub pisać – nie przysyłajcie nam swoich prac.
 2. Nim przyślecie do nas swoją pracę, prosimy, abyście pokazali ją komuś, kto według Was może ją życzliwie, ale i obiektywnie (a najlepiej także fachowo) ocenić – nauczycielowi plastyki, poloniście, zaprzyjaźnionemu dziennikarzowi czy redaktorowi albo też któremuś z rodziców lub przyjaciół. Jeśli już na tym etapie uzyskacie ocenę negatywną dotyczącą warsztatu, zastanówcie się, czy na pewno powinniście przysłać swój komiks do wydawnictwa.
 3. Teksty w dymkach muszą być wpisane czytelnie (ręcznie lub komputerowo), zredagowane i sprawdzone pod względem ortografii i interpunkcji.
 4. Nie jesteśmy zainteresowani drukiem krótkich historii. W grę wchodzą całe albumy lub serie, a zatem planowany komiks powinien mieć nie mniej niż 46 stron (najlepiej nie więcej niż 96).
 5. Klub Świata Komiksu to wydawnictwo, zatem zajmuje się WYDAWANIEM komiksów, a nie ich OCENIANIEM. Nie prowadzimy kursów czy poradni dla młodych autorów. Dlatego prosimy, abyście nie spodziewali się od nas RECENZJI swoich utworów, ani uzasadnień dlaczego praca NIE nadaje się do publikacji.
 6. Nie zajmujemy się łączeniem autorów w pary SCENARZYSTA-RYSOWNIK. Jeśli masz tylko scenariusz, musisz samodzielnie znaleźć rysownika i przysłać do nas już GOTOWY komiks. Podobnie, jeśli jesteś rysownikiem – nie będziemy oceniać Twoich rysunków czy szkiców.
 7. Osoby, których prace nas nie zainteresowały, zostaną o tym powiadomione mailowo. Przypominamy o podaniu e-maila. W przypadku naszego zainteresowania Waszym komiksem, będziemy się umawiać na dalsze spotkania w celu ewentualnych poprawek, redakcji i uzgodnienia spraw wydawniczych.
 8. Informacji zwrotnej autor może się spodziewać w ciągu pół roku od daty wysłania do nas pracy. Prosimy przed upływem tego czasu nie kontaktować się z wydawnictwem w sprawie swoich propozycji.
 9. Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące przedstawionych powyżej procedur, prosimy kierować je na oficjalne forum Klubu Świata Komiksu
drukuj