Henryk Jerzy Chmielewski

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. na warszawskim Starym Mieście. Jak sam pisze w swojej autobiografii ("Urodziłem się w Barbakanie", Warszawa 1999), potężny wybuch prochowni w Cytadeli Warszawskiej w roku 1923 ustawił go na całe życie: "... przez falę uderzeniową autor pieprznął się w ciemię, uderzając łepetyną w blaszany obrazek [...] Jako puknięty za młodu, nie miał szans zostać w wieku dojrzałym kimś znacznym: senatorem, biskupem, twórcą stanu wojennego lub chociażby wydawcą. Został prostym rysownikiem komiksów".

Wojnę zdołał przeżyć, mimo że należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia, a na dodatek walczył w Powstaniu Warszawskim. Zamiłowanie do broni pozostało mu na następne lata, gdyż po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Karierę komiksiarza rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód" kontynuację losów "Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy" (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-56). W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A`Tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji "Świata Młodych". Wydrukowana została dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszego sputnika - a więc komiks o przygodach kosmicznych okazał się jak najbardziej na miejscu...

Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "ŚM", jednak od drugiej połowy lat 60., kiedy "Tytus Romek i A`Tomek" pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów.

Pierwsza z serii książeczek została wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Harcerskie "Horyzonty" w 1966 r. Nosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Od razu zdobyła olbrzymią popularność, o czym świadczy chociażby liczba wydań (sześć!) w łącznym nakładzie 660 tys. egzemplarzy! Podobnie było z następnymi tomami, których do dziś pojawiło się dwadzieścia siedem. Początkowo wydawane były przez "Horyzonty", potem Młodzieżową Agencję Wydawniczą, firmy Prószyński i S-ka oraz Jaworski i S-ka, zaś "Księga XXVII: Tytus graficiarzem" (2002 r.) i "Księga XXVIII: Tytus internautą" (2003 r.) opublikowane zostały przez Egmont Polska w serii Klub Świata Komiksu.

Henryk Jerzy Chmielewski mieszka obecnie w Warszawie razem z żoną i psem.

drukuj