O serii

Wreszcie cykl SF/fantasy polskiego autora!

Komiks zatytułowany "Przed burzą" rozpoczyna cykl czterech albumów i wprowadza odbiorcę w mroczny, ponury klimat fantastycznego świata. Piotr Kowalski, który jest autorem scenariusza, i rysunków, dokonał interesującego połączenia, mało dotąd stosowanego w polskim komiksie: SF z fantasy. Średniowieczny klimat scenerii, np. wnętrza zamków, zbroje miecze, potwory czy też magia - wzięte wprost z fantasy, jednak wszystko to łączy się z futurystycznymi maszynami, bronią laserową i wieloma innymi elementami zapożyczonymi z estetyki SF. Oczywiście, nie brakuje tez pięknych i uwodzicielskich kobiet...

Gail przeżywa wiele przygód, rzucony w wir dworskich spisków i zamachów. Poznajemy go jako dzielnego wojownika, który jednak nie jest wolny od typowych ludzkich słabości, w przeciwieństwie do demonicznego Hyona - negatywnego bohatera opowieści, którego zupełny brak skrupułów idzie w parze z wisielczym poczuciem humoru. Konflikt miedzy tymi dwoma postaciami, jak również miłość Gaila do Danei, córki króla Theilarda, to dwa główne filary fabuły. Oczywiście, nie brak innych wątków, jak choćby wyścig o objęcie władzy nad krajem głównych wydarzeń. Dla wielbicieli scen batalistycznych także znajdzie się coś dobrego, bowiem seria o przygodach Gaila obfituje w walki i potyczki.

Dla Piotra Kowalskiego komis ten jest długometrażowym debiutem. Chociaż od lat publikował swoje komiksy na łamach wielu czasopism i fanzinów, dopiero opowieść o Gailu pozwoliła mu wypłynąć na szerokie wody. Pomysł postaci Gaila przyszedł Kowalskiemu do głowy już dawno temu (kiedy skończył inna długa opowieść, liczącą 98 plansz!), jednak zdecydował się na cykl dopiero wtedy, kiedy okazało się, że istnieje wydawca skłonny inwestować w młodego polskiego autora - Tomasz Kołodziejczak z Egmontu. Rzeczywiście, historia o Gailu jest pierwszym od wielu lat tworzonym i oryginalnie wydawanym w Polsce cyklem fantastycznym. Mamy nadzieje, że nie ostatnim.


Redakcja ŚK ("Świat Komiksu" 25, listopad 2001)

drukuj