Autorzy

"Funky Koval" wraca na komiksowy rynek na fali długo oczekiwanego, niewiarygodnego wręcz boomu wydawniczego w tej dziedzinie. W tym czasie autorzy serii nie próżnowali.

Jacek Rodek (ur. w 1956 r.) w latach 80. tworzył "pierwszą falę" boomu jako wydawca: najpierw w roli redaktora naczelnego magazynu "Komiks-Fantastyka", potem w wydawnictwach Orbita i Korona. Jego ostatnia komiksowa inicjatywa - magazyn "CDN" - przypadła już na moment rynkowego załamania początku lat 90. Obecnie kieruje wydawnictwem Mag, niegdyś specjalizującym się w grach fabularnych, a teraz w ambitnej literaturze fantastycznej.

Maciej Parowski (ur. w 1946 r.), przez ostatnie dziesięć lat redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Fantastyka", kilkakrotnie dał się poznać jako scenarzysta komiksowy, realizując m. in. "Naród wybrany" z Jarosławem Musiałem (1992/93 r.) czy sześciotomowy cykl komiksowych adaptacji opowiadań o wiedźminie. Jego scenariusz "Burza", z obiecującymi rysunkami Krzysztofa Gawronkiewicza, pozostaje na liście "epokowych zaległości polskiego komiksu".

Bogusław Polch (ur. w 1941 r.), choć zajęty działalnością w branży reklamowej, przy każdej sposobności wraca do komiksu. Wraz z grupą twórców młodszej generacji pracował nad reklamowym "Kronem", gdzie błysnął ostatnim, brakującym epizodem jego "Daenikenowskiej" serii (scen. Arnold Mostowicz), tworzonej wcześniej dla niemieckiego wydawcy. Niedawno zaś patronował efektownej wystawie "D'arcykomiks" (kwiecień 2002 r.). Jego "Wiedźmin", a ostatnio także rysowane w latach 70. komiksy o kapitanie Żbiku wracają w reedycjach. Teraz, nareszcie, przyszła kolej na Funky'ego.

 

drukuj