O serii

Wielkie pytania małego człowieka

Życie ośmioletniego Titeufa to droga przez mękę: nie może oglądać filmów dla dorosłych, rozpalać ognisk pod drzwiami sąsiadów ani podkładać staruszkom poduszek-pierdziuszek. Ostatnio pojawił się jeszcze jeden wrzeszczący problem - mała siostrzyczka, którą Titeuf najchętniej zamknąłby w akwarium. Jakby tego było mało, musi jeszcze chodzić do szkoły!

Na szczęście, w szkole są koledzy, no i Nadia... piękna, ale nieosiągalna koleżanka, której obojętność doprowadza Titeufa do czarnej rozpaczy. Spotkania z paczką przyjaciół to okazja do omawiania kwestii poważnych: dziury ozonowej, rasizmu, przeszczepu organów; oraz raczej błahych: damskiej bielizny czy sposobu uniknięcia lania.

Seria Zepa "Titeuf" wpisuje się w nurt komiksów humorystycznych, których bohaterami są dzieci: "Mały Sprytek" , "Kid Paddle" czy "Mafalda". Ale "Titeuf" różni się od nich skrajnie realistycznym sposobem portretowania rzeczywistości dziecięcej, zaś pytania o otaczający świat zadawane są w komiksie z logiką i językiem charakterystycznym dla tego wieku. Sytuacje z udziałem Titeufa stanowią komentarz do świata dorosłych widzianego oczami malucha. To doskonały komiks dla dorosłych, którzy lubią pośmiać się z dziecięcego spojrzenia na życie.

Zep w ciekawy sposób przedstawia kontakty dziecka z drażliwa kwestia seksualności. W świecie Titeufa pocałunek to nie romantyczna pieszczota, tylko zapasy dwóch oślinionych języków. A prezerwatywa służy do zakładania na... banana, żeby uniknąć... bananowej niestrawności. Nie należy jednak zapominać, że dzieci nie znają pojęcia "niesmacznego żartu", a cechą opowieści o Titeufie jest nieunikanie kontrowersyjnych tematów.

Najlepszym dowodem popularności przygód sympatycznego ośmiolatka jest to, że dziewiąty album ukazał się w samej Francji w rekordowej ilości 1 400 000 egzemplarzy! Daje mu to zaszczytne drugie miejsce (tuż po "Asteriksie") w rankingu największych nakładów początkowych.

Pierwszy album w wydaniu frankofońskim został wydany w postaci czarno-białej, dlatego polska edycja rozpoczyna druk od albumu drugiego, już kolorowego.

Ksenia Chamerska ("Świat Komiksu" 24, wrzesień 2001)

drukuj