Wyznania Kriss de Valnor

Wyznania Kriss de Valnor

Czy można ulec fascynacji złym bohaterem? Można, o ile nazywa się Kriss de Valnor! Jest piękna, przebojowa, inteligentna, stała w uczuciach, znakomicie walczy i snuje mistrzowskie intrygi. Ale jest też niegodziwa i okrutna.
Kriss jest jedną z głównych postaci bestsellerowego cyklu Thorgal, stworzonego przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a. Kocha tytułowego bohatera i zrobiłaby dla niego wszystko, ale że on nie odwzajemnia tej miłości, Kriss znienawidziła całą jego rodzinę. Wprawdzie w 28. tomie serii odkupiła swe winy, ratując bliskich Thorgala od śmierci, jednak sama przy okazji zginęła. I wydawało się, że to koniec przygody czytelnika z tą wspaniałą postacią.
Ale jednak nie! Wojowniczka budzi się w niebie wikingów, aby stanąć przed obliczem bogini Freyi. Ta ma zadecydować, czy Kriss zasłużyła na pobyt pośród ubóstwionych walkirii, czy też powinna zostać skazana na wieczne zatracenie.
Teraz wszystko zależy od samej bohaterki – musi szczerze opowiedzieć o własnym życiu, a być może grzechy zostaną jej wybaczone... Tak właśnie rozpoczyna się album Nie zapominam o niczym!, pierwszy tom cyklu Thorgal – Kriss de Valnor. Czarnowłosa piękność sięga aż do własnego dzieciństwa, by opisać koszmarne warunki, w jakich przyszło jej żyć. Mówi, jak spotkała swojego najlepszego przyjaciela Sigwalda Poparzeńca, którego czytelnicy doskonale pamiętają z serii Thorgal. Opowiada też o zemście, której dokonała jeszcze jako słabe dziecko. Nic dziwnego, że wyrosła z niej tak wojownicza i nieznająca litości kobieta.
Historia Kriss rozgrywa się w szalonym tempie prawdziwej przygodowej fantasy, zaś rysunki doskonale pasują do klimatu, do którego przyzwyczaił czytelnika Grzegorz Rosiński w Thorgalu.
Autorami opowieści o Kriss są scenarzysta Yves Sente – znany z Zemsty hrabiego Skarbka i dwóch ostatnich tomów Thorgala – oraz włoski rysownik młodego pokolenia Giulio de Vita, który wraz z Yvesem Swolfsem tworzy znaną serię James Healer.

 

Artykuł pochodzi z Fantasy Komiks nr 8/2010.
 

drukuj