O serii

"W dawnych czasach bogowie władali Akbarem w zgodzie, potęga ich magii była wielka i budziła respekt. A jednak pewnego dnia jeden z nich próbował obalić pozostałych i zawładnąć wszelkimi mocami. Nazywał się Ramor Jego zdradę odkryto i udaremniono. Oszalały ze złości Ramor został zaklęty i uwięziony we wnętrzu muszli! Czar, który go więzi przestanie działać w noc przesilenia Ta chwila zbliża się i wówczas zniszczenie i śmierć zapanują na Akbarze!"

Aby do tego nie dopuścić, czarodziejka Mara powierza Bragonowi - adoratorowi z lat młodzieńczych - niebezpieczne zadanie odnalezienia Ptaka Czasu. Tylko w ten sposób można zatrzymać czas i nie dopuścić do zagłady Akbaru. Rycerzowi w wyprawie towarzyszy młodziutka córka Mary - Pelissa.

 

Historia dzielnego Bragona i ponętnej, ale niesfornej Pelissy pełna jest przygód, niebezpieczeństw, nagłych zwrotów akcji i humoru. Specyficzna, tajemnicza atmosfera tej opowieści stworzona przez fenomenalne rysunki Loisela sprawiła, że czterotomowa seria "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" stała się prawdziwym przebojem rynku komiksowego lat osiemdziesiątych.

 

Po raz pierwszy kilkanaście plansz tej historii pojawiło się na łamach magazynu "Imagine" w roku 1975. Dopiero 7 lat później została opublikowana w całości pierwsza część serii - "Muszla Ramora". Przez pięć następnych lat powstały kolejne odcinki: "Świątynia Zapomnienia", "Łowca", "Jajo Mroków". Począwszy od roku 1991 ta wspaniała saga znana jest również polskim czytelnikom dzięki magazynowi "Komiks" (dawniej "Komiks-Fantastyka"). Jedenaście lat po wydaniu "Jajo Mroków" autorzy postanowili wrócić do serii i tak w 1998 roku powstała następna część opowieści zatytułowana "Przyjaciel Javin". Tym razem akcja została przeniesiona w czasy młodości głównych bohaterów - Mary i Bragona.

 

Autorami scenariusza do "Przyjaciela Javina" są Le Tendre i Loisel. Podczas prac nad nowym odcinkiem dołączył Lidwine. To właśnie on narysował wszystkie plansze, do których story-boardy przygotował Loisel. Regis Loisel nie był w stanie poświęcić się rysowaniu tego albumu, ponieważ w tym czasie pracował nad kolejnym odcinkiem "Piotrusia Pana". Komiks "Przyjaciel Javin" był dla obu scenarzystów prawdziwym wyzwaniem. "Wszystko musiało się całkowicie zgadzać z poprzednią serią - mówi Le Tendre - było to trochę ryzykowne, zważywszy na złożoność historii. Poza tym chcieliśmy pokazać ewolucje postaci. W przypadku Bragona było to dość łatwe. Przedstawiliśmy go jako osiemnastoletniego młodzieniaszka o niewyparzonej gębie i wielkim sercu. Mara to sprawa bardziej skomplikowana. W "Jaju Mroków" to wiedźma manipulująca starym, naiwnym Bragonem. W "Przyjacielu Javinie" jest jeszcze młoda, piękna i niewinna. Dopiero odkrywa swą władzę. Może wybrać pomiędzy dobrej a złem..."

 

Autorzy zapowiadają, że album "Przyjaciel Javin" rozpoczyna drugi cykl serii, który ma być podzielony na cztery części. W nowych albumach podobno powróci Bodias, który zastąpi Bragona w sercu Mary, Bulrog i inni bohaterowie.

 

Ksenia Chamerska ("Świat Komiksu" 16, marzec 2000)

drukuj